| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
RSS
piątek, 10 września 2010

Naljepszy pokarm dla chomika:Vitapol,Vitamix moze byc także ogórek marchewka itd. można także w zoologicznym kupic chomikowi dropsy mleczne lub jogurtowe mojemu chomikowi bardzo smakują to podwieczorek dla chomika inaczej deser.

15:43, wiki-122
Link Dodaj komentarz »

NAJLEPSZA KLATKA DLA GRYZONI

klatka dla chomika musi byc wielka i przestronna musi byc tam tez dużo rozrywki czyli:karuzele,tunele,domki itd. oto klatka która może byc:

 

 

 

 

 

15:41, wiki-122
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 września 2010

MOWA CHOMIKA

 • Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary

 • Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić

 • Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.

 • Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju

 • Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny

 • Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze

 • Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany

 • Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego

 • Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki

 • Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię

 • Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana

 • Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka

 • Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony

 • Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie

 • Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę

 • Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja

 • Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym

Znaczenie odgłosów wydawanych przez chomiki

 • Skrzeczenie-obrona lub wyrażenie dużego lęku przy zagrożeniu ze strony przeciwnika

 • Parskanie-dzwięk wydawany podczas ataku, a także przez samce podczas zalotów

 • Kwiki - agresja, głos towarzyszący mniejszym potyczkom (a także: proszę mnie zostawić w spokoju)

 • Warczenie, mruczenie - agresja oraz głos wydawany przez samca po kopulacji

 • Piszczenie - głos wydawany przez opuszczone, młode chomiki

21:11, wiki-122
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 maja 2010

                                               MISECZKA:

Najlepszym karmnikiem dla chomika jest złykła miseczka (ceramiczna, szklana lub plastikowa). Musiy pamiętać, żeby miseczka nie byłą płytka, bo inaczej cały pokarm znajdzie się w ściółce. Miska nie może być również z cieńkiego materiału - inaczej miska będzie pogryziona. Po dostarczeniu świeżego pokarmu chomik przenosi do w torebkach policzkowych do spirzarni, w okolicach domku.


Oprócz jakości i ilości picia, ważny jest również sposób ich podawania.
Należy przygotować trzy naczynia:

» dla karmy suchej (kasza, ziarna)
» dla karmy wilgotnej (warzywa, owoce, produkty z    białkiem zwierzęcym)
» na picie, chociaż tu polecam poidełko

 

19:46, wiki-122
Link Dodaj komentarz »

                                 RAZEM CZY OSOBNO??

Wszystko zależy od rasy

Chomik syryjski - zawsze osobno

 
Chomiki syryjskie nie mogą być hodowane razem. Lubią samotny tryb życia. Oczywiście, nie oznacza to, że mamy go zostwaić w klatce zdanyego tylko na siebie. Samica żyje w zgdzie z samcem tylko wokresie godowym, po zapłodnieniu samiec natychmiast się oddala w obawie o swoje życie. Nawet samica z dziećmi szybko je porzuca.Chomik Dżungarski - można, ale trzeba uważać


Chomiki dżungarskie można trzymać razem, ale pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z jeden ciąży, lub chomiki złączone w młodym wieku. Nawet rozdzielenie na pare godzin, a potem powrót, może spowodować kłutnie. Czasem zdarza się, że nawet najbardziej zżyte rodzeństwo zaczyna się bić. Silniejszy chce wyeliminować słabszego. Moja dwa chomiki dżungarskie były kupione praktycznie w tym samym czasie. Zyzio dzień wcześniej od Zuzi. Jednak po paru miesiącach doszło do ostrej bójki i do rozlewu krwi. Gdybym ich nie rozdzieliła któryś z nich w końcu by umarł.Chomik Roborowskiego - zawsze razem


Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych, rodzinnych grupkach. Jeden osobnik trzymany w klatce będzie się bardziej bał. Jeśli zdecydujesz się na te chomiki kup co najmniej dwa ^^ 

19:24, wiki-122
Link Dodaj komentarz »

                                             POIDEŁKO:

Poidelko jest bardzo ważne! Niektórzy uważają, że nie jest to zbyt potrzebny element klatki czy terarrium. Jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić chomikowi tylu świeżych owoców, żeby poidełko wyrzucić. Dlatego też chomik MUSI posiadać świeżą, przegotowaną i ochłodzoną wodę, wymienianą co 2-3 dni. Poidełko od czasu do czasu można napełnić mlekiem. W sprzedaży są dostępne różne rodzaje poidełek. Polecane są te z dwoma kuleczkami na końcu rurki, z której chomik pije. W tedy woda, np. podczas podróży, nie będzie kapać. Poidełko zawieszamy poza klatką, tylko rurka musi przechodzić do środka, pomiędzy prętami, aby chomik miał jak pić.

18:58, wiki-122
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 maja 2010

Mój chomik:Mikuś:

Mój chomik lubi bawic się z chomikiem mojej siostry;)lubi jesc słonecznik,ogórek zielony,marchewka.ma na imię Miki(Mikuś)ma 2 miesiące:)jest samcem.Mikuś lubi spac:)

13:25, wiki-122
Link Dodaj komentarz »

Informacje o chomikach:

INFORMACJE O CHOMIKACH DŻUNGARSKICH:

 

Należy do grupy chomików karłowatych. W przeciwieństwie do chomików syryjskich są towarzyskie. Można je trzymać w grupach rodzinnych, ale między samcami może dojść do starcia o terytorium. Można też spróbować je połączyć ze sobą od najmłodszych lat. Chomiki jak są razem nie mogą zostać rozłączone, bo inaczej stracą swój znak rozpoznawalny, czyli zapach. Długość ciała chomika wynosi 9 cm, ciężar chomika dżungarskiego waha się między 30, a 40 g. Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód jaśniejszy od grzbietu. Samica rodzi od 3 do 7 razy w roku. Ciąża trawa 21 dni i po tym okresie samica rodzi od 4 do 7 młodych chomików. Chomiki dżungarskie żyją w niewoli 2 – 3 lat.

INFORMACJE O CHOMIKACH SYRYJSKICH:

 

Jest to najpopularniejszy gatunek chomika. Jego ojczyzną jest Azja Mniejsza, gdzie zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne. Może być pupilkiem zarówno małych dzieci, jak i dorosłych. Trzeba jednak uważać by dziecko nie ściskało zwierzątka zbyt mocno, gdyż wtedy ze strachu lub z bólu może ugryźć. Jest zwierzątkiem bardzo sympatycznym i komunikatywnym, łatwo się oswaja, nie ukrywa się przed ludźmi i rozpoznaje swojego opiekuna.

Jego średnia długość wynosi około 15 - 20cm, przy czym samice są większe od samców. Przeciętnie żyją one od 2 do 2,5 roku. Zdarza się jednak, iż przy dobrej opiece dożywają 3 - 4 lat. Występuje kilka odmian barwnych tego chomika, ale najpopularniejsze to barwa beżowa, kremowa, brązowa i złocista.

 

INFORMACJE O CHOMIKACH ROBOROWSKIEGO:

 

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma większy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Środkowej , gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłoniętych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię. Chomik Roborowskieg ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie.

 

INFORMACJE O CHOMIKACH CHIŃSKICH:

Karłowaty chomik zamieszkujący Azję. Jest on bardzo podobny do chomika syryjskiego. Różni się od chomika syryjskiego czarną długą pręga, biegnącą wzdłuż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje rozmaite środowiska, wystrzega się jednak wysokich gór, wilgotnych podłoży a także piaskowych pustyń. Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu kuzynów bardzo podobne. Chiński chomik dochodzi do 11 cm długości, jest więc prawie o połowę mniejszy od chomika syryjskiego i waży 38-46 g. Ciało chińskiego chomika, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate. Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy. Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców. Łapy są nieowłosione. Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików, który pomaga zwierzęciu we wspinaniu się, dzięki temu ryzyko, że spadnie ze stołu lub z dłoni opiekuna, jest mniejsze niż w przypadku innych chomików karłowatych.. Ogon jest również nieowłosiony. Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych. Chomiki mają dobrze wykształcony słuch i węch co rekompensuje słabszy wzrok.

 

INFORMACJE O CHOMIKACH EUROPEJSKICH:

Chomik europejski (łac. Cricetus cricetus) jest największym z 14 gatunków. Odżywia się głównie zbożem. Pokarm najpierw gromadzi w torbach policzkowych
a potem zanosi do nory. Na jesieni gromadzi ogromne zapasy, które konsumuje w przerwach między snem zimowym. Zaciekle broni swojej spiżarni. Chomiki są samotnikami. Przedstawiciele obu płci żyją w oddzielnych terytoriach. Jedynie w okresie rui zamieszkują razem.
Chomik europejski stał się symbolem zapobiegliwości, gdyż w niektórych norach znaleziono aż do 60 kg. zboża. Obecnie z powodu uprzemysłowienia rolnictwa (kombajny zbierają zboże bardzo dokładnie, niewiele zostawiając na polach) nie jest w stanie zgromadzić potrzebnych mu do przetrwania zimy 4 kg. Chomiki jedzą też owady, ślimaki, dżdżownice, żaby i jaszczurki, którymi odżywiają się głównie w lecie.
Samiec potrafi osiągnąć wielkość dużej świnki morskiej, samice są nieco mniejsze (przeciętna wielkość 25 cm). Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny.
W lecie głębokość nory sięga 60 cm, w zimie dochodzi do 2 m. Podziemne tunele mają do 10 m długości. Królestwo chomika składa się z sypialni, spiżarni oraz ślepych zaułków, które służą jako toalety. Naturalnym wrogiem chomika są ptaki drapieżne, lis i borsuk. W obliczu niebezpieczeństwa chomik ucieka do nory za pomocą jednego z wielu założonych w tym celu pionowych wejść.
Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.

INFORMACJE O CHOMIKACH CAMBELLA:

Chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli) zwany jest czasami w Polsce mandżurkiem , jest wschodni kuzynem chomika dżungarskiego. Żyje na  terenach półpustynnych i stepach.  Ma on czarną pręgę na grzbiecie, lecz na jego futerku brak jest bocznych plam. Piaskowy odcień jego futerka jest przystosowany do otoczenia a zimie odcień jego umaszczenia nie zmienia się. Chomiki Campbella często pojawiają się w odmianie albinotycznej, tj. białej z czerwonymi oczami, ale zdarzają się również osobniki żółte z czerwonymi oczami (argente). Jeżeli chodzi o oswajanie to tylko samce chomików Campbella łatwo się oswajają i dają traktować jak chomiki dżungarskie. Jednak zawsze pozostaje w nich skłonność do agresji i czupurności. Samice Campbella natomiast zawsze są konfliktowe i często gryzą swego opiekuna. Tak więc najlepiej jest ograniczyć kontakt z tymi chomikami do obserwowania ich biologii. Ponieważ trzyma się je w parach, można śledzić ich interesujące zachowania, wzajemne stosunki i życie rodzinne itd.

CHOMIK DŻUNGARSKI:

CHOMIKI SYRYJSKIE:

 http://republika.pl/blog_bh_789081/1544003/tr/chomik_roborowskiego.jpg

CHOMIKI ROBOROWSKIEGO:

CHOMIKI CHIŃSKIE :

Chinese Hamster.jpg

CHOMIKI  EUROPEJSKIE:

CHOMIKI CAMBELLA:

13:02, wiki-122
Link Dodaj komentarz »
oswajanie

OSWAJANIE CHOMIKA:

Po przyniesieniu chomika do domu i umieszczeniu w nowym dla niego miejscu, powinniśmy dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i polubienie swojego nowego mieszkanka. Dlatego przez pierwsze dwa dni powinniśmy zapewnić chomikowi spokój ograniczając nasze prace przy nim tylko do kamienia i sprzątania toalety. Jednak najlepiej wykonywać te czynności, gdy chomik będzie w swoim domku.

Chomiki, zwłaszcza młode, boją się człowieka i uciekają przed nim, jednak ich oswojenie nie jest trudne i wymaga tylko odrobiny cierpliwości. Najłatwiej oswaja się chomik syryjski i dlatego też jest to gatunek, który przeważa w hodowlach amatorskich. Jednak im młodsze zwierzątko tym łatwiej je oswoić.

Chomiki mają słaby wzrok, a polegają głównie na węchu i słuchu. I właśnie na tych dwóch zmysłach musimy oprzeć proces oswajania.

Po 2 - 3 dniach od przyniesienia chomika do domu możemy zacząć proces oswajania. Najczęściej stosowaną metodą oswajania jest oswajanie za pomocą łakoci. Polega ona na zdobywaniu względów chomika przez podawanie mu smakołyków prosto z ręki. Przemawiamy przy tym do niego niezbyt głośno i spokojnie. W żadnym wypadku nie można krzyczeć. Także ruchy wykonywane bezpośrednio w pobliżu zwierzątka powinny być spokojne, płynne i opanowane tak, aby zwierzątko nie czuło w naszej obecności zagrożenia. Nie chwytajmy jednak chomika, gdy po raz pierwszy się do nas zbliży. Może to spowodować, iż chomik cofnie się i nie będzie chciał znów podejść. Na pewno w po pewnym czasie chomik zechce wyciągnąć smakołyk z naszej ręki by móc go zjeść w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Po kilku takich ćwiczeniach chomik przestanie uciekać na nasz widok, a po pewnym czasie będzie wyczekiwał byśmy mu coś dali. 

Kolejny krok to głaskanie chomika w klatce. Niestety w wielu klatkach drzwiczki znajdują się na górze. Jeżeli wkładamy przez nie rękę chomikowi kojarzy się to z atakiem np. drapieżnego ptaka. Jego zaufanie trzeba zdobywać powoli. Po pewnym czasie pozwoli się dotykać bez podawania mu za każdym razem łakoci. Chomik zacznie nas obserwować i będzie wychodził nam naprzeciw gdy podejdziemy do klatki.

Dopiero wtedy możemy zacząć próbować go podnosić. Trzeba robić to umiejętnie. Nie powinno chwytać chomika za kark, gdyż jest to dla niego nieprzyjemne. Dodatkowo może on zniweczyć całą naszą dotychczasową pracę. Chomika należy podnosić delikatnie ujmując go po środku tułowia, posadzić na jednej dłoni, zaś drugą przykryć zwierzątko niczym daszkiem. Chomiki syryjskie spokojnie można trzymać w jednej ręce, inne, bardziej ruchliwe gatunki bezpieczniej trzymać "pod daszkiem".

Chomika uznajemy za w pełni oswojonego dopiero, kiedy bez oznak lęku wspina się na nas i bada wszystko noskiem. Dopiero wtedy możemy wypuszczać chomika na spacery poza klatkę.

Podczas oswajania pamiętajmy że chomiki to zwierzątka którym łatwo zrobić krzywdę więc przy każdej próbie brania go na ręce należy zachować ostrożność.

Nigdy nie łapiemy chomika za skórę na grzbiecie!!! Większość chomików tego nie lubi.

 

Po przyniesieniu chomika do domu i umieszczeniu w nowym dla niego miejscu, powinniśmy dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i polubienie swojego nowego mieszkanka. Dlatego przez pierwsze dwa dni powinniśmy zapewnić chomikowi spokój ograniczając nasze prace przy nim tylko do kamienia i sprzątania toalety. Jednak najlepiej wykonywać te czynności, gdy chomik będzie w swoim domku.

Chomiki, zwłaszcza młode, boją się człowieka i uciekają przed nim, jednak ich oswojenie nie jest trudne i wymaga tylko odrobiny cierpliwości. Najłatwiej oswaja się chomik syryjski i dlatego też jest to gatunek, który przeważa w hodowlach amatorskich. Jednak im młodsze zwierzątko tym łatwiej je oswoić.

Chomiki mają słaby wzrok, a polegają głównie na węchu i słuchu. I właśnie na tych dwóch zmysłach musimy oprzeć proces oswajania.

Po 2 - 3 dniach od przyniesienia chomika do domu możemy zacząć proces oswajania. Najczęściej stosowaną metodą oswajania jest oswajanie za pomocą łakoci. Polega ona na zdobywaniu względów chomika przez podawanie mu smakołyków prosto z ręki. Przemawiamy przy tym do niego niezbyt głośno i spokojnie. W żadnym wypadku nie można krzyczeć. Także ruchy wykonywane bezpośrednio w pobliżu zwierzątka powinny być spokojne, płynne i opanowane tak, aby zwierzątko nie czuło w naszej obecności zagrożenia. Nie chwytajmy jednak chomika, gdy po raz pierwszy się do nas zbliży. Może to spowodować, iż chomik cofnie się i nie będzie chciał znów podejść. Na pewno w po pewnym czasie chomik zechce wyciągnąć smakołyk z naszej ręki by móc go zjeść w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Po kilku takich ćwiczeniach chomik przestanie uciekać na nasz widok, a po pewnym czasie będzie wyczekiwał byśmy mu coś dali. 

Kolejny krok to głaskanie chomika w klatce. Niestety w wielu klatkach drzwiczki znajdują się na górze. Jeżeli wkładamy przez nie rękę chomikowi kojarzy się to z atakiem np. drapieżnego ptaka. Jego zaufanie trzeba zdobywać powoli. Po pewnym czasie pozwoli się dotykać bez podawania mu za każdym razem łakoci. Chomik zacznie nas obserwować i będzie wychodził nam naprzeciw gdy podejdziemy do klatki.

Dopiero wtedy możemy zacząć próbować go podnosić. Trzeba robić to umiejętnie. Nie powinno chwytać chomika za kark, gdyż jest to dla niego nieprzyjemne. Dodatkowo może on zniweczyć całą naszą dotychczasową pracę. Chomika należy podnosić delikatnie ujmując go po środku tułowia, posadzić na jednej dłoni, zaś drugą przykryć zwierzątko niczym daszkiem. Chomiki syryjskie spokojnie można trzymać w jednej ręce, inne, bardziej ruchliwe gatunki bezpieczniej trzymać "pod daszkiem".

Chomika uznajemy za w pełni oswojonego dopiero, kiedy bez oznak lęku wspina się na nas i bada wszystko noskiem. Dopiero wtedy możemy wypuszczać chomika na spacery poza klatkę.

Podczas oswajania pamiętajmy że chomiki to zwierzątka którym łatwo zrobić krzywdę więc przy każdej próbie brania go na ręce należy zachować ostrożność.

Nigdy nie łapiemy chomika za skórę na grzbiecie!!! Większość chomików tego nie lubi.

 

13:00, wiki-122
Link Dodaj komentarz »

Jak odróżnic samicę od samca?

JAK ODRÓŻNIC SAMICĘ OD SAMCA:

Samiec chomika syryjskiego i chińskiego ma po obu stronach odbytu wyraźnie widoczne jąderka. Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków - samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja występuje w odstępach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomików może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.
Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem. 

12:59, wiki-122
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2